x
سایت وکیل / اخبار / یک بازداشت، یک تشکر، یک شکایت، یک تایید ، یک تکذیب و…

یک بازداشت، یک تشکر، یک شکایت، یک تایید ، یک تکذیب و…

توضیحات امیر عبداللهیان درباره جمله جعلی منتسب به وی، انتقاد کاخ سفید از طرح تحریمی سنا علیه روسیه و ایران، «حسین مرعشی» کاندیدای ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور، جای خالی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان بزرگان نظام، برگزاری کمیسیون مشترک برجام ۳۰ تیر در وین، تشکر نوری مالکی از ایران در پی آزادی موصل، لابی دولت ترامپ با مقامات کنگره درباره طرح تحریم ایران و روسیه، طرح شکایت درباره سند ۲۰۳۰ در دیوان عدالت اداری و… از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز سه شنبه، بیستم تیر ماه ۱۳۹۶ است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جشنواره عمران سلامت  با تاکید بر اینکه قرار نیست با تخریب عده ای از میدان خدمت خارج شویم، افزود: هدف ما تقویت نظام، کشور و منافع ملی است. رییس جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود تصریح کرد که سازنده موشک‌هایی که اخیرا پرتاب شده دولت و وزارت دفاع است و بخش اقتصادی کشور پول آنها را تأمین می‌کند.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی  سخنگوی دولت تاکید کرد : طرح سه فوریتی برای توقف توتال لازم نیست، اگر این قرارداد خلاف قانون است نمایندگی مدارک خود را به قوه قضاییه بدهند، در قرار داد توتال هیچ امر محرمانه ای برای نمایندگی وجود ندارد. وی همچنین از خرید بالغ بر ۵میلیون و ۷۰۰هزار تن گندم از کشاورزان تا ۱۸ تیر ماه خبر داد و گفت: تا تاریخ ۱۸تیر بالغ بر ۱۷هزار و ۸۲۶میلیارد تومان و تسهیلات به ۲۵هزار و ۳۹۰ بنگاه کوچک و بزرگ پرداخت شده است. سخنگوی دولت iهمچنین در پاسخ به این پرسش که آیا رییس جمهور برای چینش کابینه تحت فشار جریان‌هایی قرار گرفته است گفت: بر اساس شناخت شخصی که از رییس جمهور دارم عرض می‌کنم وی در پاسخگویی به مطالبات مردم بسیار جدی است و برای شکل‌دهی به یک کابینه قوی شاخصه‌هایی از جمله هماهنگی، همراهی و هم عقیده بودن را برای خدمت به مردم و نظام در نظر می‌گیرد و زیر بار هیچ حرف غیرمنطقی یا اغراض سیاسی نمی‌رود و از شاخص‌هایی که نام بردم عدول نمی‌کند.

جای خالی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان بزرگان نظام

بیش از پنج ماه از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی می‌گذرد ، اما همچنان جایگزنی برای وی به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین نشده است،امسال در مراسم سخنرانی رهبری به مناسبت عید فطر جای خالی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیش از هر مراسمی نمود داشت، آنگاه که پشتی کناری حسن روحانی تا انتهای مراسم خالی ماند، جایی که پیش از این به مرحوم هاشمی اختصاص داشت.

همچنین نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و رییس ستاد روحانی در استان سیستان و بلوچستان گفت: در ادامه رایزنی‌های انجام‌شده برای انتخاب وزرا و کابینه دولت دوازدهم و گمانه‌زنی‌ها درباره چینش اعضای کابینه دولت، سیدحسین مرعشی یکی از کاندیداهای مطرح‌شده برای سازمان برنامه و بودجه کشور است. پیمان فروزش با اعلام این خبر اظهار کرد: در این رابطه برای حضور ایشان در کابینه دولت دوازدهم درخواست‌هایی صورت پذیرفته است که یکی از جدی‌ترین این درخواست‌ها حضور ایشان در مقام ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور است.

فرهاد تجری، سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در کل کشور از تایید انتخابات در آبادان خبر داد و گفت که برای بازشماری آرا در تعدادی از صندوق‌های تهران در حال رایزنی هستیم که بازشماری شود ولی هنوز تصمیمی دراین باره گرفته نشده است.

خبر نامه اعتراضی جامعه روحانیت مبارز به رئیس جمهور تکذیب شد.در این تکذیبه آمده است: «به استحضار می رساند که اخبار رسمی جامعه روحانیت مبارز تنها از طریق سخنگوی محترم جامعه روحانیت مبارز و یا سایت جامعه روحانیت مبارز به نشانی www.rohaniatmobarez.ir اطلاع رسانی می شود.»

ضرورت‌های کابینه دوازدهم

دبیرکل جمعیت آبادگران با بیان اینکه رییس جمهور در انتخاب کابینه نباید مرعوب تفکرات ضد مدیریتی شود، گفت: آقای روحانی در دولت دوازدهم باید از وزیران مجرب و باسابقه و در کنار آنان از جوانانی که توانمندی‌های لازم را برای انجام امور دولتی دارند، استفاده کند. حسن بیادی با اشاره به ویژگی‌های دولت دوازدهم اظهار کرد: اصولاً در کابینه دوم، روسای جمهور مستقر حتما دارای تجربیاتی از همکاران خود در دولت هستند و ارزیابی‌هایی از آن دارند که آقای روحانی هم از این قاعده مستثنا نیست و در دولت دوم خود حتما تغییراتی جدی ایجاد خواهد کرد.

یک نماینده مجلس با تأکید بر اینکه «رئیس‌جمهور فارغ از فشارهای سیاسی کابینه کار تعیین کند» گفت: لازم است رئیس‌جمهور بدون تعارف‌های سیاسی از افراد باانگیزه، پرانرژی، خلاق، شجاع و متخصص در کابینه دوازدهم استفاده کند. محمدجواد جمالی افزود: چهار سال پیش رو، زمان بسیار حساس و سرنوشت‌سازی است که رئیس‌جمهور باید خارج از تمامی فشارهای حزبی و جناحی و حتی جنسیتی کابینه کار تعیین کند تا در این سال‌های حساس امور کشور را به بهترین نحو به پیش ببرد.

همچنین رمضانعلی سبحانی فر  تاکید کرد کهحزب و اعتدال توسعه به دنبال سهم خواهی از کابینه دوازدهم نیست.سخنگوی حزب اعتدال و توسعه گفت: در بحث کابینه باید بگذاریم که خود رئیس‌جمهور ارزیابی از وضع کابینه داشته باشد و کسانی که در ارزیابی‌های خود به نتیجه می‌رسد که باید آنها را تغییر دهد، تعیین کند.

***

نماینده کرج بر لزوم شناساندن موسسه رازی به نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های تخصصی تاکید کرد. محمدجواد کولیوند در نشست مشترک نمایندگان مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس‌ که با حضور سردار عزیز اکبریان، دکتر مسعود هاشم زاده رئیس موسسه رازی، معاونان و مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در این موسسه برگزار شد، اظهار کرد: موسسه رازی با توجه به تاریخچه و قدمت آن مجموعه ای بسیار ریشه دار و عظیم بوده و با افکار و اهداف بلند بنیان نهاده شده است.وی افزود: شناساندن موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌های تخصصی آن به ویژه کمیسیون بهداشت و درمان، برنامه و بوجه و امنیت ملی بسیار مهم است تا بهترین تصمیمات در خصوص این موسسه اتخاذ شود.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل درباره انتشار مطلبی جعلی به نقل از وی در فضای مجازی توضیح داد. حسین امیر عبداللهیان در مطلبی در کانال تلگرامی خود نوشت: متاسفانه متن جعلی در فضای مجازی به نام اینجانب منتشر شده و در حال پخش است که متخلف به خاطر سوءاستفاده از نام اینجانب تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

سوزان ترستال سفیر هلند در تهران با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.در این دیدار سوزان ترستال سفیر هلند در تهران ضمن ابراز تأسف از وقوع حادثه تروریستی اخیر و با توجه به برگزاری انتخابات پارلمانی جدید، آمادگی هلند برای اعزام هیأتی پارلمانی به ایران در آینده نزدیک اعلام کرد.

برای شرکت در نشست شورای روابط خارجی آمریکا ظریف به نیویورک می‌رود. اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران قرار است در نشستی در ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیرماه) با حضور ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی شرکت کند. ظریف در این نشست درباره تحولات کنونی در منطقه خاورمیانه سخنرانی خواهد کرد.

یک مقام کاخ سفید با انتقاد از طرح مجلس سنای آمریکا برای تحریم ایران و روسیه گفت که بعید است این طرح حمایت هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات را به دست آورد. کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد: بسته جدید تحریم‌های اقتصادی که قرار است علیه روسیه و ایران به اجرا گذاشته شود، اختیارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را محدود می‌کند. این در حالی است که دموکرات‌ها از این که دولت ترامپ می‌کوشد جرایم در نظر گرفته شده در این بسته تحریمی را کاهش دهد، انتقاد می‌کنند.

در همین راستا یک پایگاه خبری آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش داد: مقامات دولت ترامپ به طور مخفیانه با مقامات کلیدی کنگره برای تضعیف لحن طرح تحریمی سنا علیه ایران و روسیه لابی کرده‌اند. مقامات دولت ترامپ هفته گذشته در تلاش به طور خصوصی برای تضعیف طرح تحریمی سنا علیه ایران با رهبران و اعضای کمیته‌های کلیدی کنگره دیدار کردند.

نوری مالکی از ایران در پی آزادی موصل تشکر کرد. معاون رئیس جمهور عراق از نقش مهم و موثر آیت الله سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان و جمهوری اسلامی ایران در آزادی موصل تقدیر و تشکر کرد.نوری مالکی معاون رئیس جمهور عراق در پیامی به ملت عراق گفت: آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر عراق سزاوار دریافت اولین تبریک به مناسبت آزادی موصل است،‌ زیرا با فتوای تاریخی‌اش باعث بالا بردن همت،‌ اراده و تلاش مجاهدین شد.

هیاتی از حوزه علمیه جامعه المصطفی اصفهان به ریاست سید مهدی ملکی با آیت‌الله شیخ عفیف نابلسی، یکی از علمای بزرگ لبنان دیدار و گفت‌وگو کردند. یکی از علمای بزرگ لبنان در این دیدار با  گفت: توان و قدرت جمهوری اسلامی ایران نقطه قوت تمام امت اسلامی است. آیت‌الله نابلسی ضمن تاکید بر قدرت ایران گفت: توان و قدرت ایران نقطه قوت تمام امت اسلامی در برابر حرص و طمع استعمارگران است.

معاون وزیر خارجه کشورمان صبح امروز پیش از دیدار با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: کمیسیون مشترک برجام ۳۰ تیر در وین برگزار می‌شود و بعد از آن ما از وین به نیویورک سفر می‌کنیم تا در اجلاس عالی رتبه سیاسی سازمان ملل شرکت کنیم. عراقچی همچنین در رابطه با احتمال دیدار برجامی ایران و آمریکا تصریح کرد:در جریان سفر آقای ظریف به نیویورک با تعدادی از مقامات شرکت کننده در این اجلاس از جمله اعضای ۱+۵ رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی خواهیم داشت و با طرف آمریکایی نیز اگر دیداری انجام شود در چارچوب ضرورت و مسائل مرتبط با برجام انجام می‌شود و ارتباطی بیش از این نداریم و اگر لازم باشد در سطح کارشناسی و یا در همین حدود براساس ضرورت‌، ممکن است دیدارهای دو جانبه‌ای آن هم فقط مربوط به اجرای برجام داشته باشیم.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران پس از دیدار با عباس عراقچی همتای ایرانی خود در تهران برجام یک توافق مفید و سودمند است که هم به نفع ایران و هم به نفع ثبات و امنیت منطقه و ثبات و امنیت جهانی است و ما هر تلاشی را برای بازنویسی یا تفسیر مجدد توافق رد می‌کنیم. ما بر این باوریم که این یک توافق متوازن و مثبت است و ما به طور کامل اطمینان داریم که ایران و تمام کسانی که به درستی برجام ایمان دارند قادر خواهند بود تا از این لحظات سخت عبور کنند و هم‌چنین معتقدند که آمریکا از این توافق منحرف نشده است. ریابکوف گفت: ما کماکان به دولت واشنگتن تاکید می‌کنیم که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد و این توافق از سوی آمریکا و دیگر طرف‌ها باید حفظ شود.

نشست مشترک اعضای حقوقدان شورای نگهبان با هیات تایلندی برگزار شد. در این نشست مشترک که با هدف آشنایی بیشتر نسبت به دو نهاد شورای نگهبان در جمهوری اسلامی و دادگاه قانون اساسی تایلند، انجام گرفت، پس از ارائه یک فیلم آموزشی، حاضران به بررسی اختیارات، تفاوت ها و شباهت‌های دو نهاد مشابه پرداختند. دادستان کل کشور نیز در دیدار رییس دادگاه قانون اساسی تایلند  پیگیری وضعیت محکومان زندانی ایرانی در تایلند و تلاش برای انتقال آنان به ایران را از رییس دادگاه قانون اساسی تایلند خواستار شد و ابراز امیدواری کرد تحقق این خواسته دستاورد سفر هیات تایلندی به ایران باشد.

بیست و یکمین وآخرین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در دولت یازدهم، به ریاست وزیر دادگستری برگزار شد. الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در این جلسه به رویکرد مرجع و نهادهای عضو به کودکان از حیث توجه به منافع عالیه کودکان و تبیین حقوق کودک پرداخت و از اعضای شورا درخواست کرد در تشریح و تبیین این رویکرد در سازمان های متبوع تلاش لازم را انجام دهند.

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: دستورالعمل جامع استفاده از مجازات های جایگزین با توجه به ظرفیت های قانونی موجود آماده شده که طی روزهای آینده در قالب بخشنامه به همکاران قضایی در سطح استان ابلاغ می شود. اسماعیلی در دومین نشست شورای قضایی استان تهران در سال جاری،یادآور شد: این هفته به جهت فرا رسیدن سالروز حمله مزدوران رضاخان به مردمی که در دفاع از ارزش های دینی به ویژه مسئله حجاب در مسجد جامع گوهرشاد مشهد مقدس تجمع کرده بودند، هفته عفاف و حجاب نامگذاری شده است.

عباس جعفری دولت آبادی،دادستان تهران در اولین نشست شورای معاونین دادستانی تهران با موضوع تحقیقات پرونده‌های قضایی ورود بانک مرکزی به موضوع موسسات مالی و اعتباری و تشدید نظارت‌ها در این زمینه را بازدارنده و موجب بهبود وضعیت دانست، اما کافی به شمار نیاورد و اظهار داشت: دادسراهای تخصصی شامل کارکنان دولت، پولی – بانکی و اقتصادی در برخورد با جرائم و تخلفات این موسسات، مورد توجه دادستانی تهران بوده و قضات این دادسراها باید در رسیدگی به این پرونده‌ها تبحر و تخصص لازم را به دست آورند و این امر با درک تحول در جنس تهدیدهایی که امروزه جامعه با آن مواجه است، محقق می‌شود. وی از بازداشت یکی از متهمان مرتبط با جریان انحرافی خبر داد و اعلام کرد که تحقیقات در پرونده دکل‌های نفتی پایان یافته و کیفرخواست این پرونده به زودی صادر خواهد شد.

رییس دیوان عدالت اداری گفت که درباره سند ٢٠٣٠ شکایتی در این دیوان مطرح شده و در حال بررسی مقدماتی هستیم. حجت الاسلام محمدکاظم بهرامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره پرونده بورسیه‌ها که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار مسئولان عالی قضایی با معظم له فرمودند این موضوع آنطور که باید پیگیری نشد، گفت: تا چند روز قبل که بررسی کردیم، ۴۷۷ نفر در این رابطه شکایت کرده بودند.

* مهمترین اخبار، مصوبات و دستور کارهای  امروز (سه شنبه) بیستم تیر ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی را نیز می‌توانید اینجا دنبال کنید.

انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *