خانه / اخبار / اخبار دادگستری / ۱۰ درصد ضرب و جرح‌های عمدی بعد از تصادفات رخ می‌دهد

۱۰ درصد ضرب و جرح‌های عمدی بعد از تصادفات رخ می‌دهد

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری استان خوزستان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان در دومین جلسه شورای پیشگیری استان، گفت: حدود ۱۰ درصد از ضرب و جرح‌های عمدی بعداز تصادف رخ می‌دهد.

وی افزود:اگر افراد از قانون تمکین کنند و آستانه تحمل خود را افزایش دهند، از بسیاری جرائم دیگر پیشگیری می‌شود.

بهبهانی ادامه داد: استان خوزستان در جرم ضرب و جرح عمدی آمار نامطلوبی ندارد اما در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، این جرم ۱۵ درصد افزایش یافت که می‌تواند نگران کننده باشد.

وی بیان داشت: تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و منجر شدن آن‌ها به صلح و سازش یکی از عوامل کاهش این جرم در میان مردم است.

حجت الاسلام والمسلمین امانت بهبهانی تصریح کرد: حدود نیمی از نزاع‌های منجر به ضرب و جرح با سلاح گرم اتفاق می‌افتد که حدود ۲۹ درصد سلاح استفاده شده در این نزاع‌ها، فاقد مجوز است. این در حالی است که بیش از ۱۴۰ هزار اسلحه شکاری مجاز در دست مردم استان وجود دارد و نیز تعداد زیادی اسلحه غیرمجاز، که متأسفانه آمار دقیقی در خصوص آن‌ها وجود ندارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی دادگستری خوزستان از نیروی انتظامی خواست تا نسبت به جمع‌آوری اشرار محلات اقدام و آنان را برای ارشاد و اطلاع در خصوص مجازات جرائم احتمالی، به این معاونت معرفی کند.

حجت الاسلام والمسلمین امانت بهبهانی با اشاره به گسترش پدیده بدحجابی در فصل تابستان، گفت: دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه مکلف به فرهنگسازی هستند اما برخی از آنان در ازای انجام این وظیفه ذاتی، انتظار مساعدت دارند و استدلالشان این است که برای تهیه این‌گونه برنامه‌ها به آن‌ها مساعدت شود.

وی خاطرنشان کرد: افرادی هستند که از روی عمد اقدام به تظاهر به بدحجابی و یا ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم می‌کنند که باید با این افراد به شیوه‌های سخت‌گیرانه‌تری رفتار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین امانت بهبهانی با اشاره به اقدامات برخی افراد در ترویج فرقه‌های ضالّه در کشور، گفت: تلاش‌های بسیار ارزنده نیروهای امنیتی و انتظامی استان در مقابله با جریان سلفی و تکفیری قابل تقدیر است و باید همه دست‌اندرکاران فرهنگی نیز راهکارهای فرهنگی پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهند.

وی گفت: دست‌های خائنین خارج نشین نیز به یاری خداوند قطع خواهد شد و مکر آنان به خودشان برخواهد گشت.

انتهای پیام/

دیدن مطالب بیشتر

این مطلب رو هم چک کنید

حرکت خدمتگزاران نظام باید بر محور عدالت و خدمت شایسته به مردم باشد

اسماعیلی گفت: مردم درزندگی اجتماعی و فردی باید عدالت مدار و نیکوکار باشند. همه خدمتگزاران نیز باید در هر حوزه و میدانی، حرکتشان برمحور عدالت و در مسیر احسان، نیکوکاری و خدمت شایسته به مردم و جامعه باشد.